C81A0885 titulkaHostivař, Divoká Šárka, Prokopské údolí, Stromovka… Krásná místa k trávení volného času v kousku přírody na území velkoměsta, mnohdy využívaná k setkávání s přáteli. Co takhle udělat si piknik, ugrilovat nebo si opéct buřta? Krásná zelená prostranství k tomu vybízejí. Často si však neuvědomíme, že tyto činnosti jsou povolené jen na pár vybraných místech. Jak se v nich jednoduše vyznat, aniž bychom museli studovat různé vyhlášky a předešli tak postihu například od strážníků městské policie nebo lesní stráže? Která místa jsou ta správná, kde si můžeme rozdělat oheň nebo postavit přenosný gril legálně?

Úplně postačí, když budeme vědět, že pokud to není povoleno značkou, je to zakázáno. Město Praha v roce 2009 stanovilo několik míst ve vybraných lesích a návazně i parcích, kde se můžete těmto činnostem věnovat tak, že se vyhnete postihu. Byla zřízena tzv. pikniková místa, která dávají trávení volného času uvnitř Prahy další možnosti. V současné době je těchto míst zhruba dvacet a poznáte je tak, že jsou vyznačena zelenou tabulkou s bílým nápisem „Piknikové místo“. Místa jsou ještě dělena na ta, kde si můžete rozdělat oheň (např. v Divoké Šárce, Hostivařském lesoparku, v Prokopském údolí aj.). Dříví je však lepší si donést i přesto, že čas od času lesníci nějaké dovezou. Bývá totiž zpravidla vždy rychle zděláno. Výhodou je, že díky výjimce z vyhlášky nemusíte oheň hlásit na ÚMČ ani hasičům. Dalším druhem piknikových míst jsou ta, kde si můžete umístit přenosný gril (zahrady na Petříně, Stromovka, obora Hvězda). V  Praze se setkáte i s piknikovými místy, kde je gril umístěn napevno a Vám postačí jen donést vhodné „ingredience“ jak do grilu na zátop, tak na rošt (např. Na Parukářce nebo v Centrálním parku na Stodůlkách). U všech typů platí obecná pravidla, jako jsou rozdělávání ohně osobou starší 18 let nebo za jejího dohledu, udržování pořádku a bezpečnostních pravidel, časová omezení převážně od 8:00- 22:00 a jiná.

Všechna tato místa naleznete vypsána např. na portálu životního prostředí hlavního města Prahy: http://portalzp.praha.eu/jnp/cz/priroda_krajina_a_zelen/v_praze_za_prirodou/piknikova_mista_v_lesich_a_parcich_sknihou/index.xhtml

Anebo si jednoduše můžete do mapy.cz zadat heslo: piknikové místo, kde Vám vyhledavač nalezne všechna v Praze.

Takže pokud se rozhodnete tato místa využít, budete mít štěstí v tom, že nebudou zrovna obsazena, protože rezervace zde nejsou možné a budete se chovat podle návštěvního řádu, je před Vámi krásně strávený a ničím a nikým nerušený čas. Pokud se však rozhodnete rozdělat si v parku nebo lesoparku oheň ať už v grilu nebo na ohništi jinde, vystavujete se postihu. Kromě uhašení plamenů a uvedení místa do pořádku Vám může strážník městské policie udělit v příkazu na místě od napomenutí až po pokutu do výše 10 000 korun nebo daný skutek postoupit k dořešení správnímu orgánu. Pravidla se musí dodržovat a dohled nad nimi také. Přeci jen, oheň je dobrý sluha, ale zlý pán.

Vložte registrační značku (SPZ) vozidla.
Například 1L2 3456, AHP 50-25

RZ:

 

Zadejte název ulice, popř. i číslo popisné:
Například Biskupcova 2

Pražský strážnik

 

titulka kveten web 2019

V novém čísle vám přinášíme recenzi nových vozidel MP Praha Škoda Octavia Scout, dále rozhovor s Carlem Capalbem nejen o pražském maratonu, dále pohled do historie na pražské květnové povstání a mnoho dalšího.

archiv (od roku 2004)