titulka opoharreditelemp 2018Kynologické cvičiště Stromovka na Střeleckém ostrově hostilo psovody a služební psy ozbrojených složek z různých koutů republiky. Ti si přijeli poměřit své síly a dovednosti v kynologické soutěži „O pohár ředitele MP Praha“, kterou každým rokem organizuje Útvar psovodů pražské městské policie.

Letošní V. ročník soutěže se konal v pátek 25. května. Do výcvikového areálu Základní kynologické organizace Prahy 7 ve Stromovce se od ranních hodin začali sjíždět se svými čtyřnohými parťáky strážníci městských policií, vojenští policisté a vojáci, aby poměřili své dovednosti a předvedli to nejlepší ze svého usilovného výcviku. Své zástupce tu měla kromě Prahy i Plzeň, Tábor, Zlín a 24. ZDL Kbely. Podpořit soutěžící přijel i radní pro bezpečnosti a prevenci kriminality Libor Hadrava, který toto klání hodnotí slovy: „Soutěž O pohár ředitele městské policie hlavního města, přispívá současně k vysoké úrovni výcviku, jehož výsledkem je ochrana zdraví a životů občanů v řadě krizových situací.“

Celá soutěž je jakousi prověrkou úrovně služebních psů a jejich zvládnutí výcviku. Je složena ze dvou kategorií. V první kategorii – poslušnost – se hodnotí například ovladatelnost na vodítku, povely, klid při střelbě. Kategorie druhá – obrana, se vzhledem k vyšším nárokům odehrávala v areálu továrny Odkolek v pražských Vysočanech. Zde se hodnotí například průzkum objektu, označení osoby, zadržení pachatele atp. Tady se klade důraz i na taktiku zákroku psovoda. Závěrečnou disciplínou v rámci obran byl tzv. kontrolní výkon – zadržení s protiútokem, kdy psovod vyšle svého psa k zadržení útočníka – figuranta. Ten se mu v zákusu snaží zabránit. Tady se u psů hodnotí samotný zákrok. Jak se rychle pes zorientuje, provedení a pevnost zákusu, jeho psychická odolnost, statečnost a pouštění.

Slavnostní ukončení a vyhodnocení proběhlo po skončení závodu v odpoledních hodinách. Ocenění si soutěžící převzali z rukou ředitele Městské policie hl. m. Prahy Eduarda Šustera: „Chci všem poděkovat za účast, soutěžícím za perfektní výkony. Dále pak figurantům za nasazení, rozhodčím a svému týmu z Útvaru psovodů, který celou akci připravil. Přeji Vám všem ve Vašem profesním i osobním životě jen to nejlepší a doufám, že příští rok se zase tady v hojném počtu shledáme.“ Že úroveň výcviku služebních psů u pražské městské policie je na vysoké úrovni se potvrdilo i letos, kdy strážníci MP Praha obsadili v celkovém pořadí první tři místa.

 1. místo MP Praha   Libor Tomášek Brego 
 2. místo  MP Praha  František Škvrna  Gerro
 3. místo  MP Praha  David Voborník  Merlin
 Nejlepší poslušnost  24. ZDL Kbely  Martin Hanáček  Kamir
 Nejlepší kontrolní výkon  MP Praha  Libor Tomášek  Brego
 Nejlepší obrana  MP Praha  Libor Tomášek  Brego

 

Vložte registrační značku (SPZ) vozidla.
Například 1L2 3456, AHP 50-25

RZ:

 

Zadejte název ulice, popř. i číslo popisné:
Například Biskupcova 2

Pražský strážnik

 

titulka kveten web 2019

V novém čísle vám přinášíme recenzi nových vozidel MP Praha Škoda Octavia Scout, dále rozhovor s Carlem Capalbem nejen o pražském maratonu, dále pohled do historie na pražské květnové povstání a mnoho dalšího.

archiv (od roku 2004)